محل تبلیغات شما

ویژگی اصلی تمدن ایلام، رابطه ای است بین دشت و کوهستان. این ارتباط میان دشت های حاصلخیز و پرآب خوزستان است و دره های مرتفع و رشته کو های پرچوب و معدن انزان در شمال و شرق دشت خوزستان. حکومت ایلام هم از نظر ساختار در همه روزگاران حکومتی ایالتی بوده است. برای حفظ وحدت این قلمروهای مختلف سراسر ایلام، شاهان در مقام سرور بزرگ این سرزمین ها می کوشیدند تا شاهک های بخش های مختلف را با خویشاوندی خونی وابسته خود کنند. نتیجه چنین حکومتی نوعی دولت بود که به شیوه ای بسیار پیچیده و عجیب، که در هیچ جای دیگر دیده نشده سازمان یافته بود. اگرچه شوش از همان اوایل به پایتختی برگزیده شده بود، اما ظاهرا کارآماده ترین خاندان های حکومتی همه از سرزمین های مرتفع تر بودند.

اما نکته جالب توجه در تاریخ ایلام، نوع روابطش با همسایگان خود بود که به نظر می رسد این رابطه پس از هزاران سال، همچنین برای کشور ایران به عنوان وارث این تمدن به جا مانده است. درباره روابطی که ایلام با همسایگان خود در مناطق کوهستانی ایران داشته تقریبا چیزی نمی دانیم. اما برخی نشانه ها حاکی از روابط بازرگانی گرمی بوده است و ظاهرا در بیشتر مواقع دوستانه. در عوض روابط ایلام با بین النهرین به کمک سندهایی که باقی مانده، مشخص می کند که دشمنی دیرینه ای بوده که تنها مناسبات اقتصادی و فرهنگی مدام آن را تعدیل می کرده است. اولین سند از رابطه ایلام با بین النهرین به 2680 پ.م می رسد که شاه نیمه افسانه ای سومری به ایلام حمله کرده و سلاح های این سرزمین را به غنیمت برده است. لشکرکشی های بی شمار سومری ها، بابلی ها و آشوری ها به ایلام برای کالاهایی بوده که تنها در سرزمین کوهستانی یافت می شده و در عین حال هدف دیگرشان جلوگیری از یورش ایلامی ها بوده که همواره درصدد حمله به بین النهرین بوده اند. این رابطه تا همین دوران معاصر بین دو سرزمین باقی مانده: روابط پیچیده و پربرخورد بین ایران و عراق، وارثان تمدن ایلام و بین النهرین.

شرح تصویر: لوح لیست شاهان سومری که اولین بار پرده ای روابط ایلام و سومر برمی دارد.

لیست شاهان سومریاز ایلام تا ایران ایلام ,بوده ,سرزمین ,النهرین ,روابط ,رابطه ,تمدن ایلام ,روابط ایلام منبع

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
لوازم یدکی بی ام و انجمن بانوی ایرانی جوانه کلیپ بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. دریا صدا |دانلود آهنگ جدید | دانلود موزیک سبزوانه مقاله بیمه ها روابط عمومی بزرگترین پایگاه ادیت و اضافات بازی های رایانه ای